Spārnos
Rīgas Imantas vidusskolas
skolēnu literārās jaunrades žurnāls
Un viss skaistais
ievizuļo dzejā,
un viss tīrais
ietrīsuļo acīs,
kad mēs tiekamies,
kur vārdi
neko nenosauc vairs vārdos,
tikai ceļ un ceļ
kā spārnos.
Daiga Lapāne
19.01.2015.
Tikšanās ar Edvīnu Raupu
15. janvārī RCB Imantas filiālbibliotēkā notika tikšanās ar dzejnieku un tulkotāju Edvīnu Raupu. To spilgtāku padarīja dziesminieks Jānis Cirvelis, kurš, spēlējot ģitāru un dziedot, iepriecināja klausītājus.
Edvīna Raupa dzeja likās ļoti atšķirīga no citu mākslinieku dzejoļiem ar savu nopietnību un reizēm vētrainību. Dzejnieks nedaudz pastāstīja par sevi. E. Raups pagājušajā gadā viesojies dzejas festivālā Nikaragvā.
Sarunas laikā tika noskaidrots, ka no viņa sarakstītajām dzejas grāmatām („Dzīvo damies”, „Putn’”, „Vēja nav” u.c.) par sev vistuvāko viņš ir atzinis jaunāko dzejoļu krājumu „Mirklis šis”. Tagad šī grāmata ir lasāma arī Imantas filiālbibliotēkā, jo dzejnieks to uzdāvināja.
Uz tikšanos ar dzejnieku bija atnākuši daudzi mūsu skolas skolēni.
Pasākums bija ļoti vērtīgs un nozīmīgs ne tikai tiem, kas interesējas par dzeju, bet arī tiem, kas vēlas šajā dzīvē tiekties pēc labākā, jo pārrunas ar dzejnieku patiesi iedvesmoja.
Leina Lukrēcija Rubļevska, 8.m
E. Raups Imantas filiālbibliotēkā.Pasākumā piedalījās arī dziesminieks J. Cirvelis. | |
---|---|
RIV skolēni klausās E. Raupa dzeju. | |
Pateicība E. Raupam | Veltījums.Daži RIV skolēni devās uz tikšanos ar E. Raupu Rīgas CB, palūdzot arī autogrāfu. |
Skolēnu pārdomas pēc tikšanās ar E. Raupu
RCB Imantas filiālbibliotēkā
19.01.2015.
Ir ļoti daudz talantīgu cilvēku, bet viņi netiek ievēroti. Šos māksliniekus vajag īpaši izcelt, un šādus pasākumus vajag rīkot arī turpmāk.
Kārlis Niķis, 7.b
Noderīgi bija uzzināt, ka E. Raups zina daudzas valodas un tulko dzeju arī no spāņu valodas.
Emīls Bērziņš, 9.a
Es nolēmu, ka arī savus dzejoļus vēlētos dot citiem kā prieka un iedvesmas avotu.
Everita Albiņa, 9.a
Es vēlētos, lai Latvijā būtu vairāk tādu cilvēku, kuru dēļ tās vārds izskan visā pasaulē un kuri ar savu dzeju padara to labāku.
Krists Šmits, 9.a
„Ikvienam ir kāds mērķis, kāpēc viņš raksta dzeju, un E. Raups teica; „Es rakstu, jo mani moka zinātkāre par to, kas ir dzīve un kāda ir pasaule.””
Marika Petrovska, 9.a
Manuprāt, tikšanās ar E. Raupu bija viens no interesantākajiem pasākumiem šajā mācību gadā.
Valērija Jerjomenko, 9.b
28.01.2015.
„Mana dzeja nekur neaicina, nekur nesauc,” šādi dzejnieks Edvīns Raups sāka sarunu par savu dzeju ar klausītājiem Imantas bibliotēkā.
Marta S., 9.m
Imantas bibliotēkā notika tikšanās ar dzejnieku un tulkotāju Edvīnu Raupu. Šajā pasākumā manu uzmanību pievērsa autora dzejas lasījums, kurā dzejnieks stāsta par cilvēka emociju pasauli. E.Raups ārkārtīgi dziļi izjutis cilvēka un dabas saikni un savos dzejoļos atklājis šo vienotību.
Artūrs P., 8.m
Manuprāt, šī tikšanās bija ļoti aizraujoša un vērtīga, un es uzzināju daudz jauna par šo dzejnieku. E.Raupam ir vairāki izcili dzejoļu krājumi: „Dzīvo damies”, „Putni”, „Mirklis šis” un citi. Viņš ir saņēmis Raiņa un Aspazijas fonda balvu, Literatūras gada balvu, Ojāra Vācieša prēmiju un citus nozīmīgus apbalvojumus. Es uzzināju, ka dzejoļu krājums „Uzvāri man kaut ko pārejošu” ir tulkots zviedru valodā, bet angļu valodā tulkotā dzeja iznākusi krājumā „Then Touch Me Here”(„Tad pieskaries šeit”).
Linda V., 8.m
Manuprāt, dzejnieks Edvīns Raups savas emocijas un domas brīdī, kad top kāds jauns dzejolis, spēj ļoti vienkārši izteikt, jo, klausoties dzejā, bija dzirdamas gan priecīgas, gan arī nedaudz skumjas noskaņas, kas ļāva iejusties citā pasaulē. Es uzskatu, ka pats mākslinieks ir spēcīga personība, jo viņa dzeja man šķita patiešām spilgta un atšķirīga ar nopietnajām pārdomām un emocionalitāti. Klausītāji tika iepazīstināti ar vienu no E.Raupa dzejoļu krājumiem „Mirklis šis”, ko viņš atzina par sev vistuvāko.
Leina R., 8.m
Dzejnieks, izmantojot savu spožāko ieroci – valodu, uzrakstījis daudz skaistu dzejoļu. Izdzirdēt tos vēlā pēcpusdienā no paša Edvīna Raupa bija liels gods. Tikšanās ar dzejnieku bija man nozīmīga, jo viņa personība un skaistie dzejoļi radīja brīnišķīgu vakaru.
Valters V., 8.m
Skolēnu viedokļu fragmentus pierakstīja latv. val. un lit. skolotājas
Silvija Ludženiece un Anitra Līkanse
13.03.2015.
Katram savs Stikla kalns
Gatavojoties Aspazijas un Raiņa 150. dzimšanas dienai, RIV skolēni Projektu nedēļas laikā centās uzkāpt paši savā stikla kalnā.
Skolēniem tika piedāvāta iespēja apzināties Raiņa darbos, īpaši lugā „Zelta zirgs”, pausto ideju aktualitāti mūsdienās, domāt par saviem mērķiem un veidiem, kā tos sasniegt. Īpaša uzmanība tika pievērsta tam, kuras rakstura iezīmes sevī jāattīsta, lai, mērķu sasniegšanas ceļus ejot, nepazaudētu cilvēcību.
Ieskatam dažas 6.b klases skolēnu atziņas.
Lai sasniegtu mērķi, nedrīkst visu pirmajā reizē pamest.
Nekad nevajag padoties, jācīnās līdz galam.
Ne stiprākais, bagātākais un skaistākais ir vislabākais.
Veicas tiem, kas strādā un palīdz, nevis tiem, kas slinko un ir skopi.
No saviem mērķiem nedrīkst atkāpties, pat ja ir grūtības.
Filmā „Zelta zirgs”galvenā atziņa ir tāda, ka visstiprākie ir tie, kuriem ir tīra sirds un drosme, nevis spēks un vara.
Antiņš neuzjāja pirmās divas reizes Stikla kalnā, jo domāja par pašlabumu, slavu un to, ka viņš būs karalis, nevis par to, lai palīdzētu princesei Zeltītei.
7.b klases skolēni intervēja vecākus, bet pēc tam dažas intervijas pārtapa domrakstos.
Mans stikla kalns.
Mans Stikla kalns balstās uz stipriem pamatiem. Pamats visam ir un būs mana ģimene. Tas ir galvenais.
Ja man ir pamats, ko nodrošina ģimene, es varu kāpt savā Stikla kalnā. Kad es būšu pieaudzis, arī man būs sava ģimene. Es cīnīšos par tās labklājību, jo ģimene ir tā, kur var smelties spēku, lai sasniegtu savus mērķus.
Ģimene mani ir ievirzījusi sportā un tajā arī atbalsta. Es esmu izvēlējies BMX riteņbraukšanu, kas prasa no manis daudz spēka un laika. Ar smagu darbu, sviedriem un gribasspēku var sasniegt labus panākumus. Vēl līdz galam es neesmu sajutis to uzvaras garšu, ko gribētu. Kaut man ir neliela pieredze, kas jādara, lai gūtu panākumus, ir jāmācās un nedrīkst apstāties. Tas ir tāpat kā kāpt kalnā, un tad, kad slīdi atpakaļ, jānoturas un jākāpj tālāk, lai cik grūti tas būtu.Tad ir labi, ja ir pamats zem kājām-ģimene, kas atbalsta.
Mērķim jābūt vienmēr. Tas var būt lielāks ilgākā laika posmā, mazāks katrai dienai. Un, ja kādā brīdī paliek grūti, ir jāceļas un jācīnās.
Ralfs Vindelis, 7.b
5. klašu skolēni uzskatīja, ka ceļš Stikla kalnā var sākties arī Imantas bibliotēkā.
Fotogrāfijas var apskatīt Rīgas Centrālās bibliotēkas Fotogalerijā:
http://www.rcb.lv/UserFiles/Image/2015_A/Skolenu_ekskursijas_Imanta/index.html
21.03.2015.
15.03.2015.
Tikšanās ar rakstnieci un dzejnieci Māru Cielēnu
10. martā RIV 3. un 4. klases skolēni devās uz RCB Imantas filiālbibliotēku, lai pasākumā "Pa īstam un pa jokam" tiktos ar iemīļoto un populāro bērnu grāmatu autori Māru Cielēnu.
Rakstniece atklāja, ka jau bērnībā gatavojusi nelielas grāmatiņas, bet, cik tagad to ir īstenībā iznācis, pati nevarot pateikt, varbūt ap 40. Viņa lūdza, lai neuzdodot jautājumus, kas sākoties ar "cik", jo tādus gandrīz neesot iespējams atbildēt, taču jautājumu bija daudz. Un nejauši, pa īstam vai pa jokam, iespraucās arī, piemēram, "cik dienās var uzrakstīt divus dzejoļus?".
Vērtīga bija saruna par to, kas vajadzīgs, lai sacerētu pasaku. Svarīga gan ir iztēle, talants, pacietība, papīrs utt., taču rakstnieks nekādi nevar iztikt bez valodas.
Autores spilgtais stāstījums par savu pasaku tēliem, kuri pēkšņi likās tik dzīvi un klātesoši un brīdi ļāva iztēloties pat lidojumu gaisa balonā, iedvesmoja uz pasaku sacerēšanu arī skolēnus. Gaidīsim tās mūsu literārās jaunrades žurnālā!
Daiga Lapāne
Lūk, pēc iedvesmojošas tikšanās ar Māru Cielēnu tapušas arī skolēnu pašu sacerētas pasakas.
Lasi tās šeit!
16.04.2015.
„Tā puķe, tā zilā puķe
Ir tomēr jāmeklē!”
(Aspazija)
2015.gada 9.aprīlī Rīgas Imantas vidusskolas 7.klašu skolēni tikās konkursā „Aspazijai – 150”. Dalībnieki dažādos uzdevumos parādīja ne tikai zināšanas par Aspazijas dzīvi un daiļradi, bet arī sadarbības prasmes un radošumu.
Apguvuši prasmes darboties ar balsošanas pultīm, skolēni veiksmīgi izpildīja testu par Aspazijas dzīves faktiem, pēc tam aizrautīgi meklēja mākslinieciskā tekstā paslēpušos daiļdarbu nosaukumus un izpildīja uzdevumu pēc dziesmu fragmentu noklausīšanās. Konkursa noslēgumā kā veltījums Aspazijai skanēja skolēnu veidotie akrostihi.
Lai radošiem un interesantiem atklājumiem piepildīts laiks, sagaidot Raiņa 150.dzimšanas dienu!
Literatūras skolotāja Gunta Kaula
7.klašu konkursa „Aspazijai – 150”
dalībnieku atsauksmes
Man patika konkurss, bija interesanti uzzināt ko jaunu par Aspaziju. Varēja pasmieties un arī radoši pastrādāt.
Alīna Valērija
Šī diena rosināja mani vēlreiz apdomāt Aspazijas dzīvi un darbus, iejusties dzejnieces dvēselē un būt kā Aspazijas draugam.
Arnolds Krists
Visi uzdevumi bija radoši un jautri. Man patika šis konkurss. Paldies!
Roberts
Man šis konkurss ļoti patika, jo varēja uzzināt, cik daudz patiesībā mēs zinām par Aspaziju.
Kristiāna
Man patika konkursa atmosfēra. Varēja uzzināt daudz ko jaunu par Aspaziju un „izdzīvot” viņas daiļdarbus.
Katrīna
Bija prieks piedalīties konkursā, kaut arī grūtības sagādāja jaunrades darba sacerēšana. Tomēr bija liels lepnums strādāt šajā dienā.
Kristians
Bija ļoti jauks, jautrs un pieredzes bagāts pasākums.
Kate Tīna
Šis konkurss parādīja mūsu zināšanas par Aspaziju. Bija ļoti patīkams pasākums!
Sigita
Manuprāt, šis pasākums bija izdevies, un tika radīta iespēja sacenšoties uzzināt daudz ko jaunu par dzejnieci, kā arī radoši izpausties.
Patrīcija Paula
Atsauksmes apkopoja literatūras skolotāja Anitra Līkanse
Ielūkoties konkursa "Aspazijai 150" norisē vari šeit:
01.05.2015.
Notikums bibliotēkā
28. aprīlī RCB Imantas filiālbibliotēkā notika radošo darbu konkursa „Notikums bibliotēkā” apbalvošanas pasākums. Tas bija veltīts bibliotēkas 35. dzimšanas dienai. Paralēli norisinājās arī zīmējumu konkurss, un tovakar tika apbalvoti arī mazie mākslinieki.
Pasākumā piedalījās arī grāmatu sastādītāja, redaktore un tulkotāja Kristīne Skrīvele, viņa pastāstīja, kā noris darbs izdevniecībā.
Konkursa dalībnieki saņēma bibliotēkas vadītājas Pateicības rakstus par piedalīšanos, bet Rīgas Imantas vsk. 5.m klases skolnieks Anrijs Žeiers konkursā ieguva 3. vietu. Viņš pats nevarēja ierasties, tāpēc viņa stāstu nolasīja bibliotekāre.
Paldies arī tiem 5.m klases skolēniem, kas piedalījās un bija iesnieguši savus stāstus konkursam "Notikums bibliotēkā": Beatrisei Zaķei, Katrīnai Baronei, Kristapam Stabulniekam, Lindai Zemturei, Evelīnai Graumanei un Annai Rumbai.
Interesanti bija noklausīties 1. vietas ieguvējas Karlīnas Veidemanes (privātskola "Patnis", 5.kl.) "Notikumu bibliotēkā" autores lasījumā. Savukārt 2. vietas ieguvēja, bibliotēkas lasītāja (3.kl.) Alija Puriņa savu notikumu bija sacerējusi dzejā. Vienam stāstu konkursa dalībniekam pienācās arī rakstnieka Valda Rūmnieka simpātiju balva. Viņš to piešķīra Krišjānim Salakam (privātskola "Patnis", 5.kl.)
Uzvarētājiem balvā skaistas grāmatas bija sarūpājušas izdevniecības "Pētergailis" un "Zvaigzne ABC".
Ar stāstu konkursa finālistu darbiem varat iepazīties RCB mājaslapā, Bērnu bloga sadaļā "Raksta bērni" (http://bibliotekaberniem.rcb.lv/?cat=67 ), bet mūsu žurnālā lasiet 3. vietas ieguvēja Anrija Žeiera stāstu! IENĀCIET ŠEIT!
024_edited.jpg |
---|