Spārnos
Rīgas Imantas vidusskolas
skolēnu literārās jaunrades žurnāls
Un viss skaistais
ievizuļo dzejā,
un viss tīrais
ietrīsuļo acīs,
kad mēs tiekamies,
kur vārdi
neko nenosauc vairs vārdos,
tikai ceļ un ceļ
kā spārnos.
Daiga Lapāne
24.05.2015.
Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2015
grāmatu kolekcija
5 +
(5 gadi – 2.kl.)
1. Uldis Auseklis. Bante un tante: jauni dzejoļi bērniem –
Rīga: Lauku Avīze, 2014.
īsi panti gari panti
sanākuši kopā
sadūkuši
tā kā bites stropā
Jaunākajā dzejoļu krājumā “Bante un tante” dzejnieks rāda cilvēkbērnu, kas ienāk raibajā pasaulē, iepazīdams un izjuzdams ģimenes gariņus – vecomammu, vecotēti, mammu, tēti, mīļo krusttēvu, putnus, taureņus, kaķēnus, skudras un visas citas dzīvībiņas. Kopā ar viņiem izdzīvo mainīgo gadalaiku ritumu, kopā izmirdz savu valodiņu gan skaitāmpantos un vārdu spēlēs, gan kādā ģimeniski tuvā vārdiņā un kopā satiek mirkļus, kad bērniem sirdis vaļā un viņi ar sveču gaismiņām zīmē Latviju.
2. Mārtiņš Zutis. Nenotikušais atklājums –
Rīga: liels un mazs, 2015.
Dabas pētnieks Kārlis Darviņš dodas izņemt no pastkastes žurnālu, bet pamana pagalma sniegā kāda vienkājaina radījuma pēdas. Mēģinot to izsekot un izdarīt atklājumu, viņš pārsteigts redz, ka pēdu skaits arvien pieaug. Kad viņa minējumi jau sasniedz desmitkājainu citplanētieti vai piecus bandītus, dabas pētnieks nolemj, ka šoreiz atklājums labāk lai paliek neizdarīts, un mūk. Toties bilžu grāmatas lasītājam pašam tiek viss patiesības noskaidrošanas prieks.
Mārtiņa Zuša bilžu grāmatas saturs un stils varētu īpaši uzrunāt zēnus – mazos analītiķus un joku mīļotājus.
3. Pija Lindenbauma. Brigita un brāļi aļņi –
Rīga: Zvaigzne ABC, 2015.
Brigitai ir apnicis būt vienīgajam bērnam ģimenē – tāda dzīve ir pārāk klusa. Ja meitenei būtu brālis vai māsa, viņai nebūtu tik garlaicīgi. Kādu dienu, pārnākusi mājās, Brigita ierauga pie savām durvīm sēžam trīs aļņus un nolemj vest tos sev līdzi, lai tie kļūtu par viņas brāļiem. Bet izrādās, ka aļņi nemaz nav tādi brāļi, kādus Brigita ir iedomājusies. Viņi zīmē dīvainus zīmējumus, pieprasa popkornu un iekārtojas uz gulēšanu skapī. Varbūt miers un klusums – tas nemaz nav tik slikti…
4. Tjerī Roberešts. Vilks, kurš izvēlās no grāmatas –
Rīga: Lauku Avīze, 2015.
Kādā nekārtīgā istabā no plaukta izkrīt grāmata, no kuras izkūleņo vilks. Lai izspruktu no draudīgā runča, uz labu laimi viņš iemūk citā grāmatā. Tā, ceļojot no vienas grāmatas uz citu, satiek raudošu Sarkangalvīti, kuras pasakā pazudis vilks…
Grāmata patiks arī pieaugušajiem!
5. Rainis. Puķu lodziņš –
Rīga: Zvaigzne ABC, 2015.
Ar Raiņa sirsnīgajiem bērnu dzejoļiem nu jau uzaugušas ne tikai mūsu vecāku, bet arī vecvecāku paaudzes. Katram labi pazīstami ir dzejoļi par saplēsto krūzi un mazo brālīti ar vareno balsi, par četrgadīgās Ritiņas dzimšanas dienu un grāmatu, kura “visu izteic bez mēles”. Noteikti katrs no mums varētu nosaukt arī savu iemīļotāko Raiņa bērnu dzejoli.
Atzīmējot izcilā dzejnieka 150. jubilejas gadu, atkārtoti izdots bērnu dzejas krājums “Puķu lodziņš” ar krāšņām mākslinieka Induļa Zvagūža ilustrācijām, kas iepriecinās gan mazos lasītājus, gan viņu vecākus.
6. Juris Zvirgzdiņš. Miega pasaka –
Rīga: Zvaigzne ABC, 2014.
Ko vakarā dara bērns, atstāts mājās viens pats? Kā nu kurais. Piecgadīgais Matīss laimīgs lēkā uz vienas kājas un auro aiz prieka. Kopā ar runci Muri un rotaļu lāci Bruni viņi nolemj sarīkot ēšanas svētkus, spēlē paslēpes un ričuraču… Kad draugiem acis jau aizkritušas, Matīsam miegs nenāk ne lūdzams, un viņš sāk skaitīt aitas – tas palīdzot aizmigt. Un piedzīvojums sākas…
Humorpilnā Jura Zvirgzdiņa pasaka ir jauka lasāmviela pirms gulētiešanas un ne tikai. To lasot, bērns var arī iemācīties cept pankūkas un atkārtot latviešu alfabētu.
9+
(3.-4.kl.)
1. Rūse Lāgerkranca. Mana laimīgā dzīve –
Rīga: Zvaigzne ABC, 2014.
Grāmatas galvenā varone ir maza meitenīte Dunne. Viņa sāk mācīties pirmajā klasē. Skolā Dunne iepazīstas ar Ellu Frīdu, kas kļūst par viņas labāko draudzeni. Bet, kā jau tas palaikam mēdz būt, arī Dunnes laimīgo dzīvi apēno dažas likstas. Vislielākā no tām – Ellas Frīdas ģimene pārceļas uz citu pilsētu, un Ella turpina mācības citā skolā. Taču Dunne spītīgi tic, ka labākā draudzene reiz atkal sēdēs solā viņai līdzās
2. Inguna Cepīte, Juris Zvirgzdiņš. No Rīgas līdz Rīgai: Tobiass un Tama lielajā Eiropas bibliotēku ceļojumā –
Rīga: Pētergailis, 2014.
Grāmata ir bagātīgi ilustrēts stāstījums pasakas formā par rotaļu lāča Tobiasa un kaķa Tamas ceļojumu pa Baltijas jūras reģiona valstīm – Igauniju, Krieviju, Somiju, Norvēģiju, Zviedriju, Dāniju, Vāciju, Poliju un Lietuvu, grāmatas noslēgumā atgriežoties Rīgā uz Latvijas Nacionālās bibliotēkas atklāšanas svinībām.
Ceļojuma laikā abi varoņi iepazīstas ar Eiropas valstu pilsētām, to kultūru – arhitektūru, bibliotēkām un literatūras tēliem. “No Rīgas līdz Rīgai” autori aicina lasīt ne tikai šo , bet arī citas, ne mazāk interesantas grāmatas.
Grāmata ir desmit Eiropas valstu izcilāko bērnu literatūras darbu autoru un literāro tēlu miniantoloģija.
3. Luīze Pastore. Pazudušais pērtiķis –
Rīga: Neputns, 2015.
Vai mākslas darbi var atdzīvoties? Kā būtu, ja varētu iekāpt gleznās un piedzīvot tajās uzgleznotos stāstus? Kādus noslēpumus slēpj gleznas?
Grāmata aicina nokļūt mākslas aizkulisēs, dodoties piedzīvojumu un noslēpumu pilnā pasaulē, kas atrodas “otrpus gleznām”.
Mākslai pa pēdām dodas mazie detektīvi Teo un Poga, kas izmeklē ievērojamāko Latvijas mākslinieku mākslas darbu noslēpumus. Viņi dzen pēdas pērtiķītim, kas piepeši pazudis no Jaņa Rozentāla 1913. gadā tapušās gleznas “Princese ar pērtiķi”! Brīnumainā kārtā Teo un Poga nonāk otrpus gleznai, mākslas pasaulē.
Aizraujošu notikumu virpulī mazie detektīvi atklāj, kas patiesībā ir gleznā attēlotā princese un viņas mazais rotaļu biedrs.
4. Sinika Nopola. Tā stunda ir situsi, Risto Reperi! –
Rīga: Zvaigzne ABC, 2014.
Risto Reperis ir zēns, kas dzīvo pie savas tantes Rimtas. Viņa mīļākā nodarbe ir bungošana. Kādam no nama iedzīvotājiem nepatīk Risto muzicēšana, un tas pa pasta lūku sāk piegādāt draudu vēstules. Bailīgā Rimtas tante ir gatava noticēt, ka zīmīšu autors ir Lindberga kungs, kas dzīvo apakšstāvā, bet Risto pamana kādu siluetu pazibam gar augšstāva logu.
Pēkšņi Risto un Rimtas dzīvē ierodas Tellerva un Anters – noslēpumaina mamma un viltīga izskata dēlēns. Vai viņiem ir kāda saistība ar minēto tēlu, kas lūr gar aizkaru malu?
5. Ieva Samauska. Ķiķināšanas gadalaiks: Dzejoļi bērniem –
Rīga: Lietusdārzs, 2015.
Kurš termometrs vienmēr rāda prieku?
Uz šo un līdzīgiem jautājumiem atbildi var atrast pazīstamās bērnu rakstnieces Ievas Samauskas jaunajā dzejoļu grāmatā „Ķiķināšanas gadalaiks”.
Krājumā iekļautie dzejoļi vēsta par dažādām būtnēm, lietām, situācijām, notikumiem, kurus apvieno autores sirsnīgais, šķelmīgais, gudrais skatījums.
Dzejoļi nav klaji pamācoši, taču tie nepārprotami apliecina dzīves vērtības: ģimeniskumu, mīļumu, labestību, tuvību dabai.
Grāmatiņa vēsta par visiem – arī ķiķināšanas! – gadalaikiem.
6. Dina Sabitova. Cirks lādītē –
Rīga: Lauku Avīze, 2014.
Viens no galvenajiem grāmatas varoņiem ir Mariks, kurš ir pārliecināts, ka pats galvenais cirkā ir klauns, jo viņš prot visu: jāt uz zirga, spēlēt vijoli, dresēt sunīšus un mest kūleņus – īsi sakot, klauns prot tūkstošiem brīnišķu lietu. Taču viņš izliekas par neprašu, lai visiem būtu smieklīgi.
Bet dienā, kad Mariks kopā ar citiem bērniem dodas uz cirku, klauns Pē iesniedzis atlūgumu un devies prom, jo nav apmierināts ar savu algu.
Ko nu darīs cirka direktors? Lasiet grāmatā! Tā uzburs raibu cirka pasauli, kurā, žonglieru roku mestas, lido vālītes, burvju mākslinieka cepurē nozūd trusīši un akrobāti vingro uz zirga muguras…
11+
(5.-7.kl.)
1. Kristīna Olsone. Stikla bērni –
Rīga: Zvaigzne ABC, 2015.
Divpadsmitgadīgās Billijas un viņas mammas jaunajā mājā risinās mistiski, nesaprotami un šausmīgi notikumi, kurus Billija nespēj izskaidrot. Šķiet, ka māja vēlas no viņām atbrīvoties. Tā dara visu iespējamo, lai viņas aizbiedētu.
Kopā ar draugu Aladinu Billija sāk izmeklēt mājas tumšajiem noslēpumiem apvīto vēsturi. Un, jo vairāk viņa uzzina, jo vairāk pārliecinās, ka viņai ar mammu jātiek no mājas projām, cik drīz vien iespējams… Pirms notiek kas šausmīgs. Pirms būs par vēlu.
"Stikla bērni" ir pirmā grāmata sērijā par divpadsmitgadīgo meiteni Billiju un viņas draugu Aladinu. Tā ieguvusi Zviedrijas Radio balvu par labāko bērnu romānu.
2. Arno Jundze. Kristofers un Ēnu ordenis –
Rīga: Zvaigzne ABC, 2015.
Kristoferam ir četrpadsmit gadu, un viņš dzīvo Rīgā, mazā pagrabstāva dzīvoklītī. Neviens zēnu neuzskata par kaut ko īpašu, arī viņš pats ne. Taču gluži parasta mācību gada pēdējā skolas dienā sāk risināties dīvaini notikumi.
Vispirms zēnu autobusā uzrunā savāds tips ar šujmašīnai līdzīgu priekšmetu. “Lai kas arī notiktu, saglabā mieru. Ordenis par tevi parūpēsies,” viņš apgalvo. Kas ir šis mistiskais Ordenis, un ko tas vēlas no Kristofera?
Pavisam drīz Kristofers tiek iesaistīts neparastos notikumos, kuri risinās gan Rīgā, gan Romā un Parīzē un kuros sava loma ir noslēpumainām nākotnes tehnoloģijām, ceļošanai laikā,
Sv. Jura baznīcai Vecrīgā, Eifeļa tornim,
kristāla galvaskausam, Kristofera neciešamajai klasesbiedrenei Katei.
Piedzīvojumi tikai sākas!
3. Ieva Melgalve. Bulta, Zvaigzne un Laī –
Rīga: Zvaigzne ABC, 2014.
Ja tavs vārds spētu noteikt to, kas tu esi, kādu vārdu vēlētos tu? Ja bērni pieaugot varētu gan kļūt par pieaugušajiem, gan pārvērsties par laumām, kas būtu tu?
Kastora plāni ir vienkārši: dabūt labu, stipru vārdu un kļūt par vienu no cilts medniekiem. Bet, kad viņa draudzene Pelle tiek izraidīta no cilts, Kastors atsakās pamest viņu vienu. Negaidīti abiem pievienojas arī cilts burves meita Nīna. Un sākas ceļojums... Ceļojums uz tālajām laumu zemēm, kurās valda burvju pasaules likumi. Ceļojums, kurā atklājas ne vien laumu, bet arī cilvēku glabātie noslēpumi
4. Jānis Baltvilks. Kaķuzirņi un kurmjukārkli –
Rīga: liels un mazs, 2014.
J.Baltvilks bērnu literatūrā ievērojams gan ar dzeju, gan stāstiem par dabu. Taču šajā grāmatā ietverti pavisam īpaša žanra darbi – pekstiņstāsti, ko Baltvilks 2001. – 2003. gadā rakstījis žurnālam “Zīlīte”.
Šajā asprātīgajā grāmatā radīta neticami ticama dabas pasaule, spēlējoties gan ar "zinātniskiem” dabas aprakstiem un sacerot jaunas sugas (kaķuzirņi, kurmjukārkli, gružrupuči, kāpostbutes, vilkozoli u.c.), gan ar viltīgi pārveidotu padomu nopietnību (kā audzēt konfektes vai naudu), gan ar valodu, kurā tiek atklāti jauni ģeogrāfiski objekti un veidojas Latvijas salu arhipelāgs.
Sevi autors grāmatā dēvē par Baltzīļvilku. Visām viņa “atklātajām” sugām atrasti arī atbilstoši nosaukumi latīnu valodā: piemēram, zakaķis (Felepus) – ir dzīvnieks ar garām ausīm, kāpj kokos un ņaud; maijvaržvabole (Melolontha ranae) maija vakaros dūkdama lido pa gaisu, ielec dīķī un kurkst.
5. Ieva Samauska. Govs uz bagāžnieka –
Rīga: Pētergailis, 2014.
Ko darīt, ja tikko iepazītais draugs pēkšņi pazūd? Kas ir galvenais draudzībā? Mīlēt draugu no sirds un nekad nenodot - ir pārliecināta Ukulele, Roze, Aksels un citi grāmatas varoņi. Arī tad, kad jācīnās ar vareniem un spēcīgiem pretiniekiem - peļņas kāro Hičkoku, rupjo Gorillo, viltīgo un vīzdegunīgo Saniju. Arī tad, kad jāsamierinās ar cilvēku neizpratni un bailēm no..... neparastā - no brīnuma.
Māsa un Brālis, Ģitāru Spēlējoša GOVS, policisti, mārketinga profesionāļi lielveikalā, bandīti un sirsnīgi klaidoņi- visi vienuviet īstu noslēpumu grāmatā par īstu draudzību.
6. Anna Karija. Īstā Rebeka –
Rīga: Lietusdārzs, 2015.
Dienasgrāmatas rakstītājai Rebekai ir četrpadsmit gadi, un viņa mācās meiteņu skolā Dublinā. Viņas mamma, rakstniece, vienmēr pamanās meitai sagādāt neērtus brīžus. Arī tētis nav daudz labāks... Vistrakāk ir tad, kad māte uzsāk jaunu savas daiļrades virzienu – pievēršas pusaudžu literatūrai. Tiek izdota viņas grāmata par Rutiņu un viņas draudzenēm, kas sacenšas, kura pirmā tiks pie puiša.
Mamma presei sniedz intervijas, pieminēdama savu ģimeni. Rebekas dzīve kļūst neizturama. Skolotāja un klases biedrenes uzskata, ka, izlasot grāmatu, uzzinājušas visu par viņu. Tas ir tik apkaunojoši!
Kā lai pierāda, ka mammas aprakstītā Rutiņa nav īstā Rebeka?
15+
(8.-12.kl.)
1. R. Dž. Palasio. Brīnums –
Rīga: J.L.V., 2014.
Desmitgadīgais Augijs Pulmens, kurš piedzima ar nopietnu sejas defektu un par kuru ārsti nedeva cerības, ka viņš izdzīvos, vairs nemācīsies mājās, bet sāks apmeklēt 5. klasi kādā Manhetenas vidusskolā. Skolā Augijam būs jāsaskaras ar vienaudžu izsmieklu un jāpārvar bailes, bet viņš visiem spēkiem centīsies iederēties un pūlēsies, lai viņu uzskatītu par parastu skolēnu.
"Skaists, smieklīgs un dažkārt līdz asarām aizkustinošs stāsts par klusu transformāciju." (The Wall Street Journal)
"Asprātīgi un atmiņā paliekoši... Augijs un viņa draugi ir grāmatas "Brīnums" īstais kodols, un Palasio vienlīdz prasmīgi runā gan meiteņu, gan zēnu, gan piektklasnieku, gan pusaudžu balsīs." (The New York Times Book Review)
2. Sabīne Košeļeva. Rīga-Maskava: 21. gadsimta mīlasstāsts –
Rīga: Zvaigzne ABC, 2015.
Grāmata "Rīga — Maskava. 21.gadsimta mīlasstāsts" ir skaudrs, taču liriski maigs un drosmīgi atklāts vēstījums par pieaugšanu, par savas vietas meklēšanu haotiskajā mūsdienu pasaulē, un pāri visam — par skaistu un diemžēl neiespējamu mīlestību, kam romantiķi labprāt piedēvētu apzīmējumu "īsta".
Tas ir stāsts par īstu, lielu mīlestību pāri robežām, pāri aizspriedumiem, pāri nacionāliem konfliktiem, par mazu meiteni lielā pasaulē, kur dzīve gan gauži nodara pāri, gan dāsni atalgo.
Anda Brazauska, grāmatas "Rīga — Maskava. 21.gadsimta mīlasstāsts" redaktore: "No lapām silti staro absolūta saskaņa un intimitāte varones un viņas mīļotā "krieva" attiecībās. Grāmatas beigas saraudināja visus tos, kuri sagatavošanas procesā to izlasīja."
3. Oidira Ava Olafsdotira. Astoņu ziedlapu roze –
Rīga: Jāņa Rozes apgāds, 2014.
Romāna galvenais varonis, divdesmit divus gadu vecais Arnljots Toris, kura lielākā aizrautība ir rozes. Vēloties sekot savai patiesajai kaislībai un tikt skaidrībā ar visai sarežģīto dzīvi, viņš dodas atjaunot kāda viduslaiku klostera rožu dārzu.
Arnljota melanholisko dzīves izjūtu veido ne vien smeldzīgās atmiņas par mirušo māti, ar kuru viņu vienoja kaislība uz rožkopību, bet arī Flora Sola - Arnljota mazā meitiņa.
“Astoņu ziedlapu roze” ir labs sākums islandiešu literatūras iepazīšanai. Grāmata par juteklisku vīrišķību, par kādu, kurš nav vikings, par tēvišķumu, beznosacījumu mīlestību, pašapjausmi, dāsnumu un tiekšanos pēc skaistā
4. Zilie jūras vērši: latviešu autoru fantāzijas un fantastikas stāsti –
Rīga: Zvaigzne ABC, 2015.
Vai zināt...
...kā pareizi sarunāties ar bazilisku?
...vai Saeimā tiešām ieperinājušies citplanētieši?
...kas spokojas Torņakalnā?
...kā uzsākt biznesu, izmantojot laika mašīnu?
...un ar ko nodarbojas SIA “Hārons”?
Par to visu un vēl daudz ko citu lasiet otrajā latviešu autoru fantāzijas un fantastikas stāstu krājumā “Zilie jūras vērši”!
Krājumu veido divdesmit stāsti, kas ieguva atzinību otrajā fantāzijas un fantastikas stāstu konkursā “Sapņu laiks”. Autoru vidū ir gan jau pazīstami un populāri latviešu rakstnieki, gan debitanti.
5. Aspazija. Zila debess zelta mākoņos –
Rīga: Zvaigzne ABC, 2015.
Ievērojamās dzejnieces un dramaturģes Aspazijas bērnības atmiņu diloģija “Zila debess zelta mākoņos” ir latviešu bērnu literatūras klasika.
Pirmajā daļā “Zila debess” autore sirsnīgi, asprātīgi un iejūtīgi apraksta mazās, vērīgās meitenes visagrāko bērnību, kas pavadīta Zaļenieku pagasta “Daukšu” mājās, – pirmos piedzīvojumus un pārdzīvojumus, iepazīšanos ar apkārtējo pasauli, kura ir tik plaša un pilna pārsteigumu, ar dabu tās dažādo gadalaiku bagātībā, kā arī ar grāmatu un iztēles uzburtajiem brīnumiem.
Otrajā daļā “Zelta mākoņi” Aspazija atainojusi savas agrīnās skolas gaitas, apdāvinātās meitenes ceļu uz zināšanām, kas nebūt nav vienmēr viegls un vienkāršs.
“Zila debess zelta mākoņos” ir joprojām ar aizrautību lasāms vēstījums par jaunas, talantīgas personības tapšanu, ko vērtīgi izlasīt gan bērniem, gan pieaugušajiem
6. Volfgangs Herndorfs. Čiks –
Rīga: Jāņa Rozes apgāds, 2014.
Autors meistarīgi atveido pusaudžu sarežģītās attiecības ar vienaudžiem un vecākiem, mīlas mokas un pāri visam – skaistas un patiesas draudzības dzimšanu.
Galvenais varonis Maiks Klingenbergs ir diezgan garlaicīgs tips, un draugu viņam nav. Viņš nāk no labi situētas ģimenes, bet vecāki par viņu daudz neliekas zinis – māte ir alkoholiķe, bet tēvam, izputējušam biznesmenim, ir mīļākā.
Maika dzīve sagriežas kājām gaisā, kad klasē ierodas puisis no krievu iebraucēju ģimenes ar iesauku Čiks. Vasaras brīvlaika sākumā abi četrpadsmitgadnieki nozog vecu ladu un dodas ceļojumā uz dienvidiem, pie Čika vectētiņa uz Valahiju – bez kartes, bez navigatora, bez skaidra plāna. Skaidrs, ka viņus gaida piedzīvojumi...
Vecāku žūrija
1. Māris Bērziņš. Svina garša –
Rīga: Dienas Grāmata, 2015.
Nepilni trīs gadi (1939—1941) Torņakalna mālderzeļļa Matīsa Birkena dzīvi apmet kājām gaisā. Puisi, kurš lielā mērā mīt grāmatu pasaulē, priecīgs remontē dzīvokļus, meklē īsto meiču, kuru mīlēt uz mūžu, apkārtējo notikumu centrifūga ierauj pašā virpuļa serdē, liekot uz sevi paskatīties pilnīgi citām acīm.
Par varoņiem nepiedzimst, bet gadās, ka par tādiem kļūst visikdienišķākie ļaudis.
"Māris Bērziņš “Svina garšā” savedis kopā un sapludinājis savu pasaules pieredzējumu pretešķības, kas, attēlojot cita laikmeta kolīzijas un izvēles, viņu pašu pārradījušas rakstniekā, kurā gan pilsonis Bērziņš, gan Gūtenmorgens tapuši nedalāmi. Tabu tēmas romānā atklātas virtuozi un metaforu daudznozīmība ieguvusi simbolu slodzi.” (Gundega Repše)
2. Rīka Pulkinena. Patiesība –
Rīga: Mansards, 2014.
Ir pavasaris. Elza pamazām mirst. Marti un Eleonora cenšas aprast ar domu, ka būs jāzaudē sieva un māte. Mazmeita Anna, kas mīļāk iztēlojas citu stāstus, nevis stāsta savējo, uzzina par Ēvu, sievieti, kura reiz gandrīz izjaukusi Marti un Elzas ģimeni un par kuru abi gadiem klusējuši. Ēvas balss lasītāju aizved citā realitātē, 60. gadu sākumā. Mūsdienām sastopoties ar neseno vēsturi, beidzot atšķetinās stāsti, kuriem atmiņa pretojusies, jo tā bijis vieglāk.
Vai tā bija tikai precēta mākslinieka kārtējā dēka? Vai arī nodevība, kas sagandēja mazas meitenes dzīvi? Kurš melo, un kurš runā patiesību?
Somu rakstnieces Rîkas Pulkinenas romāns “Patiesība” bija nominēts Somijas prestižākajai literatūras balvai “Finlandia”, pēc tā motīviem tiek uzņemta filma. Romāns tulkots un izdots 15 valodās.
3. Inga Gaile. Vai otrā grupa mani dzird?: dzejoļi ģimenēm ar bērniem –
Rīga: liels un mazs, 2014.
Dzejoļu krājums, kura nosaukumā likts bērnudārzā saklausītais audzinātājas „kaujassauciens”, ir mēģinājums veidot konceptuāli jauna veida grāmatu – “lasīšanas krustpunktu”.
Pati ģimenes ikdiena ir krustpunkts, kur satiekas gan mazuļu, gan skolas vecuma bērnu, gan pieaugušo dzīves notikumi un attiecības, un tāds krustpunkts ir arī šī grāmata, kuru var lasīt gan vecāki, gan dažādu vecumu bērni. Tajā ir gan mazo, gan lielo pārdzīvojumi un vērojumi – mūsdienīga, emocionāla dzeja, kas var rosināt ģimeni uz sarunām.
Dzejniece izmanto gan brīvā panta un dzejprozas paņēmienus, gan tradicionālos pantmēros rakstītus dzejoļus un skaitāmpantus. Asprātīgas ilustrācijas, spēles, uzdevumi, krāsojamas lapas, vieta lasītāju portretiem un pašu sacerētam dzejolim, lai bērniem šī grāmata būtu arī iespēja rotaļai un pašu radošām izpausmēm.
4. Daina Tabūna. Pirmā reize. –
Rīga: Mansards, 2014.
Kā sagatavoties lielajai dzīvei, ja regulāri jāpiedzīvo jaunas un neierastas lietas? Grāmatas stāstu varones cīnās godam, taču dzīvei padomā vienmēr ir kāds jauns pārsteigums, un pēkšņi nekas vairs nav kā agrāk.
Autore D. Tabūna: "Manu grāmatu veidos septiņi stāsti. Tie visi rakstīti pirmajā personā, sieviešu dzimtē, un visi stāsta par viena vai cita veida pieaugšanu. Doma bija rakstīt par t.s. lielajām tēmām – Dievu, seksu, nāvi, varu un mīlestību. Es gribēju rakstīt par šķietami maziem notikumiem, kas izraisa episka mēroga pārdzīvojumus. Par smieklīgajām un skumjajām ikdienas dzīves detaļām, kas kopumā veido tās šausmas un skaistumu, ko mēdz dēvēt par bērnību, pubertāti un jaunību. Un, galu galā, par tiem bieži vien pretrunīgajiem uzstādījumiem, ko mūsdienu pasaulē nozīmē būt meitenei un sievietei."
Materiālu sagatavoja Daiga Lapāne
31.03.2016.
Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2015 NOSLĒGUSIES
5. martā “Lielajos lasīšanas svētkos”, kas šogad notika Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, Ziedoņa zālē, tika paziņoti Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas 2015 rezultāti.
Paldies visiem RIV skolēniem, kas piedalījās žūrijā RCB Imantas filiālbibliotēkā. Kopumā 2015. gadā bija pieteikušies ap desmit RIV skolēnu, un lielākā daļa arī izlasīja visas sešas grāmatas un līdz 2016.g janvārim nobalsoja.
Īpašs prieks par tiem, kas vasarā un rudenī apmeklēja arī Bērnu žūrijas ekspertu tikšanās stundās bibliotēkā.
2015. gada Bērnu un jauniešu žūrijas eksperti no RIV:
Kristiāna Bokuma (1.c), Kate Emīlija Harkeviča (1.m),
Estere Purviņa (1.m), Katrīna Purviņa (3.m), Rūdis Janovs (3.m), Kristīne Jirgena (4.b), Rebeka Grāvelsīne-Vermauska (5.m),
Linda Zemture (6.m), Ramona Grāvelsīne-Vermauska (7.m),
Jānis Andis Lapāns (7.b), Paula Šūtava (8.m), Viktorija Treimane (8.m)
Lūk, dažu žūrijas dalībnieku viedokļi
Man ļoti patika darboties Bērnu žūrijā. Biju sajūsmā par iespēju lasīt un vērtēt grāmatas. Man patīk lasīt, un lasīšana ir mans vaļasprieks.
No grāmatām, kuras vērtēju, man vislabāk patika S. Nopolas „Tā stunda ir situsi, Risto Reperi!”, jo tur ir daudz smieklīgu un jocīgu notikumu. Tāpat arī domāju, ka K. Olsones „Stikla bērni” ir ļoti interesanta grāmata, savukārt R. Lāgerkrancas „Mana sirsniņa lēkā un smejas” man saistīja, jo tajā stāstīts par labākajām draudzenēm. J. Baltvilka grāmatā „Kaķuzirņi un kurmjukārkli” ir interesanti vārdi.
Es nākamgad labprāt atkal pieteiktos Bērnu žūrijā.
Kristīne Jirgena, 4.b
Es bibliotēku sāku apmeklēt jau no sešu gadu vecuma, gandrīz pirms četriem gadiem. Manuprāt, RCB Imantas filiālbibliotēka ir ļoti laba bibliotēka. Tās darbinieki ir atsaucīgi, un grāmatas ir plašā klāstā.
Bērnu žūrijā nolēmu pieteikties, jo man patīk lasīt. Dažreiz pat zem segas ar lukturīti lasīju. Bija pārāk interesanti!
Žūrijas sapulces notiek reizi mēnesī. Labprāt satiktu vēl kādu no Rīgas Imantas vidusskolas, kurā mācos. Pirmā grāmata, ko izlasīju, piedaloties Bērnu žūrijā (2013.g.), bija I. Zanderes „Līze Analīze”. Arī citus tā varētu ieinteresēt, jo tiešām jauka grāmata!
Katrīna Purviņa, 3.m
Es piedalījos Bērnu un jauniešu žūrijā, jo tur var izlasīt daudz labu grāmatu. Bieži ņemu grāmatas uz mājām, jo man patīk lasīt. Žūrijas grāmatas bija ļoti interesantas.
Rebeka Grāvelsīne-Vermauska, 5.m
Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas 2015
REZULTĀTI
Bērnu žūrija
1.-2.klase (5+)
1.vieta – Tjerī Roberešts, Vilks, kurš izvēlās no grāmatas. Lauku Avīze, 2015.
2.vieta – Pija Lindenbaum, Brigita un brāļi aļņi. Zvaigzne ABC, 2015.
3.vieta – Mārtiņš Zutis, Nenotikušais atklājums. Liels un mazs, 2015.
3-4.klase (9+)
1.vieta – Rūse Lāgerkranca. Ŗva Eriksone, Mana laimīgā dzīve. Zvaigzne ABC, 2014.
2.vieta – Sinika Nopola.Tīna Nopola, Tā stunda ir situsi, Risto Reperi! Zvaigzne ABC, 2014.
3.vieta – Pastore, Luīze, Pazudušais pērtiķis. Neputns, 2015.
Jauniešu žūrija
5.-7.klase (11+)
1.vieta – Kristīna Olsone, Stikla bērni. Zvaigzne ABC, 2015.
2.vieta – Arno Jundze, Kristofers un Ēnu ordenis. Zvaigzne ABC. 2015.
3.vieta – Ieva Samauska, Govs uz bagāžnieka. Pētergailis, 2014.
8.-11.klase (15+)
1.vieta – R.Dž. Plasio, Brīnums. J.L.V., 2014.
2.vieta – Volfgangs Herndorfs, Čiks. Jāņa Rozes apgāds, 2014
3.vieta – Sabīne Košeļeva, Rīga-Maskava : 21. gadsimta mīlasstāsts. Zvaigzne ABC, 2015
Vecāku žūrija
1.vieta – Māris Bērziņš, Svina garša. Dienas Grāmata, 2015.
2.vieta – Rīka Pulkinena, Patiesība. Mansards, 2014.
3.vieta – Daina Tabūna, Pirmā reize, Mansards, 2014
Materiālu sagatavoja Daiga Lapāne